Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy jest substancją bezbarwną o charakterystycznym smaku i zapachu. Pozyskuje się go, ze świeżych liści eukaliptusa w procesie ich destylacji z parą wodną. Olejek eukaliptusowy posiada oleistą konsystencję i nie jest zbyt gęsty, a jego zapach jest tak intensywny, że odstrasza komary, muchy, owady i pchły. Służy do wyrobu maści, płynów, kremów, jako składnik płynów do płukania ust oraz do inhalacji. Może służyć do oczyszczania i odkażania skóry – rozpuszczone w wodzie kropelki olejku tworzą idealny płyn do pielęgnacji skóry.

Cechuje go wysoka aktywność przeciwwirusowa, przeciwbakteryjna oraz przeciwgrzybiczna. Stosuje się go w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, przy katarze, kaszlu, zapaleniu zatok, a nawet przy bólach reumatycznych. Olejek eukaliptusowy pobudza mechanizmy odpornościowe organizmu. Rozkurcza oskrzela, upłynnia zalegającą wydzielinę śluzową, udrażnia zatoki nosa. Jest również doskonały na ukąszenia owadów, ponieważ łagodzi swędzenie. Przynosi ulgę przy oparzeniach oraz działa wykrztuśnie i przeciwzapalnie, dlatego często wykorzystywany jest do inhalacji.

Można go stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Samymi liśćmi leczono niegdyś rany na skórze, przykładano do czoła, aby zwalczyć gorączkę. Ponadto olejkiem tym leczono malarię, tyfus oraz szkarlatynę. Pomaga przy zapaleniu jamy ustnej, gardła oraz przy opryszczce. Wchodzi w skład kilku preparatów spożywczych i dentystycznych, ponieważ odświeża oddech.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Pola obowiązkowe *