SPA co to znaczy ?

Pielęgnacja, która relaksuje i koi zmysły, a jednocześnie pobudza energię wewnętrzną? To musi być spa! Odprężające masaże i zabiegi na całe ciało warto sobie serwować regularnie. Dlaczego? Bo pobyt w spa pozwala odpocząć zarówno ciału, jak nieustannie aktywnemu umysłowi.

Co to jest spa?

Historie o tym, jak powstało słowo spa w znaczeniu, które znamy obecnie, są dwie. Według niektórych wywodzi się ono z łacińskiego wyrażenia „sanus per aquam”, czyli zdrowy dzięki wodzie, lub z „sanitas per aquam”, czyli zdrowie dzięki wodzie. Inni z kolei wskazują na związek słowa spa z belgijską miejscowością Spa, która już w XIV wieku była znanym uzdrowiskiem.

Podróżowanie do gorących lub zimnych źródeł w celach leczniczych ma swoje korzenie jeszcze w czasach prehistorycznych. Kąpiele były wtedy chętnie praktykowanym rytuałem, oczyszczającym zarówno ciało, jak i duszę. Praktykowali je nie tylko Grecy, Egipcjanie i Rzymianie, lecz także Persowie, Babilończycy, a nawet amerykańscy Indianie. I choć kiedyś termin spa określał wyłącznie kurort z wodami leczniczymi, z czasem jego znaczenie się poszerzyło. Dziś lecznicze właściwości wody stosuje się na różne sposoby także hotelach spa oraz w salonach wellness.

Czym jest wellness?

Słowo wellness, powstałe z połączenia części dwóch angielskich wyrazów – well, czyli skrótu od well being, i -ness, od fitness – określa pewien styl życia, który opiera się na tezie, że aby być szczęśliwym, trzeba dbać o równowagę pomiędzy zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Pierwsze informacje na temat filozofii harmonijnego życia można znaleźć już w XVII-wiecznych źródłach, jednak jej charakter, jaki znamy obecnie, wywodzi się z lat 50. XX wieku. To właśnie wtedy lekarze ze Stanów Zjednoczonych zaczęli propagować zdrowy styl życia, uznając go za uniwersalny przepis na szczęście i długowieczność człowieka.